Râul Vieții – Roadă și Vindecare

El mi-a zis: – Apa aceasta curge spre ținutul de Răsărit, se pogoară în câmpie, și se varsă în mare și vărsându-se în mare, apele mării se vor vindeca. ” – Ezechiel 47:8

Lumea și inima omului neîntors la Dumnezeu sunt asemenea Mării Moarte. Chiar și starea unui credincios, sau starea unei biserici este în pericol de a deveni o mare moartă. Iată ce i se spune Bisericii din Sardes, din partea Domnului Isus Hristos: „…îți merge numele că trăiești dar ești mort.” – Apocalipsa 3:1

Pot aceste ape lipsite de viață să fie vindecate și purificate ?  În Ezechiel 47:8 avem răspunsul: „…apele mării se vor vindeca.” Această făgăduință este nespus de încurajatoare. Trebuie să abordăm cu credință această promisiune profetică. Aici putem vedea că este speranță de mântuire pentru orice om păcătos care se întoarce la Dumnezeu și există speranță de vindecare și rodire spirituală pentru orice credincios în Hristos. Există speranță la fel cum a fost speranță pentru samariteancă atunci când la fântâna lui Iacov s-a întâlnit cu Isus, Apa vieții. Fără Hristos, noi oamenii suntem o mare moartă. Otrăvurile păcatului fac imposibilă viața spirituală. Numai când venim la Hristos , Râul vieții pătrunde în marea nostră moartă  și are loc minunea vindecării: „…căci ori pe unde va ajunge apa aceasta, apele se vor face sănătoase, și pretutindeni pe unde va ajunge râul acesta va fi viață”(Ezechiel 47:9c). Deasemenea, toți cei care se vor adăpa din Apa vieții, vor trăi minunea rodirii : „Dar lângă râul acesta, pe malurile lui de amândouă părțile, vor crește tot felul de pomi roditori. Frunza lor nu se va vesteji, și roadele lor nu se vor sfârși; în fiecare lună vor face roade noi, pentru că apele vor ieși din sfântul Locaș. Roadele lor vor sluji ca hrană, și frunzele lor ca leac.” (Ezechiel 47:12).

În Vechiul Testament, în Isaia 55:1,11 citim: „Voi toți cei însetați, veniți la ape…Cuvântul Meu, care iese din gura Mea, nu se întoarce la Mine fără rod.” Iar în Noul Testament, deasemenea citim cuvintele Domnului Isus : „Dacă însetează cineva, să vină la Mine și să bea. Cine crede în Mine, din inima Lui vor curge râuri de apă vie, cum zice Scriptura.”(Ioan 7:37-38). Negreșit aceste cuvinte se referă la mântuire, după cum citim și în Isaia 12:3 „Veți scoate apă cu bucurie din izvoarele mântuirii.” Iar mântuirea noastră este strâns legată de viața veșnică: „Dar oricui va va bea din apa pe care i-o voi da Eu în veac nu-i va fi sete, ba încă apa pe care i-o voi da Eu se va preface într-un izvor de apă care va țâșni în viața veșnică.”(Ioan 4:14).

Ezechiel ne spune că acolo unde altădată era doar moarte și deznădejde, acum se vedeau o mulțime de pești și evidențele incontestabile ale vieții erau pretutindeni pe unde trecea râul. Domnul Isus a spus că El a venit ca oile Sale să aibă viață din belșug (Ioan 10:10).

Râul Vieții este răspunsul Dumnezeului iubitor pentru o biserică căldicică și o lume debusolată și epuizată de păcat.