Ce Credem

Credem într-un singur Dumnezeu viu, revelat în trei persoane: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt. Credem că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. Aceasta stă la baza întregului nostru crez.

Mărturisirea de Credință

Despre Dumnezeu

Dumnezeu este Creatorul, Susţinătorul și Stăpânul tuturor lucrurilor. El există etern în Sfânta Treime: Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt. (Geneza 1:1, Matei 28:19, I Ioan 5:7, II Corinteni 13:14, Efeseni 4: 6, I Corinteni 8:6)

Despre Duhul Sfânt

Duhul Sfânt este Persoana din Sfânta Treime care produce viaţa nouă și locuieşte permanent în fiecare om născut de sus, care a crezut în Iisus și L-a primit ca Mântuitor personal. (Ioan 3: 1-7, Ioan 15:26, Faptele 5:32, II Corinteni 3:3)

Despre Iisus Hristos

Iisus Hristos este Dumnezeu adevărat și Om adevărat. Existent din eternitate, S-a întrupat prin Duhul Sfânt, limitându-se în timp și spațiu, și S-a născut prin fecioara Maria. El a murit pentru păcatele noastre și a înviat în trup a treia zi. S-a înălţat la ceruri și stă la dreapta lui Dumnezeu ca Mare Preot şi Mijlocitor. (Ioan 1:1-3; Filipeni 2: 5-11)

Despre Destinul Etern Al Omului

Destinul etern al omului este determinat de acceptarea sau respingerea Domnului Iisus Hristos, care este soluţia lui Dumnezeu pentru problema păcatului. Cei care-L resping pe Domnul Iisus Hristos vor învia pentru judecată şi iad, iar aceia care-L acceptă ca Mântuitor şi Domn vor învia pentru viaţa eternă şi fericită în Paradis. (Ioan 5: 22-29)

Despre Om

Omul a fost creat după chipul și asemănărea lui Dumnezeu, dar, păcătuind, a fost pedepsit nu doar cu moarte fizică, ci și cu moarte spirituală, care înseamnă despărţire de Dumnezeu. El are nevoie de salvare și de viaţă din Dumnezeu. (Efeseni 2: 1-6)

Despre Biblie

Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu. Atât scrierile Vechiului, cât și cele ale Noului Testament au fost inspirate de Dumnezeu, în mod complet și fără greşeală, în forma originală. Biblia este autoritatea supremă și finală în materie de credinţă și viaţă. (2 Timotei 3:16)

Despre Mântuire

Mântuirea este în întregime darul lui Dumnezeu, care se dobândeşte prin pocăinţa și credinţa personală în lucrarea mântuitoare a lui Iisus Hristos, care a murit pe cruce pentru cei păcătoşi. (Efeseni 2: 8-9)

Despre Venirea Domnului

Venirea Domnului reprezintă evenimentul inevitabil al reîntoarcerii lui Hristos la momentul hotărât de Dumnezeu și constituie fericita nădejde a Bisericii Sale. (Faptele Apostolilor 1:11 | Tit 2:11-15)

Despre Păcat

Păcatul este lipsa de conformitate față de legea morală a lui Dumnezeu, manifestată printr-o într-o acțiune, o dispoziție sau o atitudine. Toți oamenii sunt robi ai păcatului. Consecința păcatului este moartea spirituală și, în cele din urmă, separarea de Dumnezeu. (Iacov 4:17 | Romani 6:23)

Despre Sfințenie

Sfintenia este lucrarea progresivă a Duhului Sfânt în viața păcătosului mântuit. De asemenea, sfințenia reprezintă o luptă spirituală zilnică a omului de a se împotrivi ispitelor și de a trăi voia lui Dumnezeu. (1 Tesaloniceni 4:13 | Evrei 13:20,21 | Coloseni 4:12)

Despre Botez

Botezul reprezintă mărturisirea publică a credinței unei persoane în jertfa mântuitoare a Domnului Iisus, și identificarea celui botezat cu moartea și învierea Lui Hristos. Botezul se face în numele Sfintei Treimi, prin afundare. Mărturisirea este personală; copiii, pentru că nu pot îndeplini această condiție, nu pot fi admiși pentru botez. (Matei 28:19 | Romani 6:4 | Faptele Apostolilor 8:36,37)

Despre Biserică

Biserica, conform Noului Testament, reprezintă totalitatea credincioșilor din toate timpurile, fără deosebire de rasă, naționalitate sau clasă socială. Biserica este condusă de Duhul Sfânt prin intermediul slujitorilor lui Dumnezeu, având ca scop proslăvirea lui Iisus, răspândirea Evangheliei, stabilirea împărăției lui Dumnezeu în inimile oamenilor și părtășia frățească, necesară creșterii spirituale. (Matei 18:20 si Fapte 20:28)

Despre Rugăciune

Rugaciunea este starea de părtășie a omului cu Dumnezeu. Ea reprezintă exprimarea sinceră a lăuntrului în fața Domnului. Rugăciunea trebuie adresată Tatălui în Numele Domnului Iisus Hristos. (Psalm 62:8 | Filipeni 4:6 | Ioan 16:23)

Dacă deci Îl mărturiseşti cu gura ta pe Isus ca Domn şi crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit.

Romani - Capitolul 10, Versetul 9