Cine Suntem

Suntem o comunitate internațională de credincioși având ca scop principal glorificarea lui Dumnezeu pentru darul nemeritat al mântuirii prin jertfa Domnului Iisus Hristos.

Ne întâlnim în fiecare săptămână pentru rugăciune și închinare la adresa lui Dumnezeu în cadrul serviciilor bisericii, dar și pentru părtășie în contextul altor activități spirituale și sociale.

Toți cei care doresc să Îl cunoască pe Dumnezeu mai îndeaproape, indiferent de naționalitate, denominație sau statut social, sunt mai mult decât bineveniți.

Marin Țifrea
Pastor al Bisericii "Sfânta Treime"

" Îți pasă de sufletul tău? Crezi cu adevărat că-i pasă cuiva de sufletul tău?

Lui Dumnezeu Îi pasă. De aceea, S-a descoperit pe Sine în Hristos și a revelat adevărul despre sufletul omului în Cuvântul Său, Sfânta Scriptură.

Într-o lume în care oamenii se concentrează cel mai mult pe cele materiale și trecătoare, dorim să venim în ajutor.
Fă-ți timp pentru sufletul tău! "

Scurt Istoric

Biserica Creștină Baptistă „Sfânta Treime” din Piatra Neamț s-a înființat în mod oficial în anul 1976, după ce a funcționat mai mulți ani în case particulare. Biserica “Sfânta Treime” face parte din Comunitatea Bisericilor Creștine Baptiste „Bacău” și este într-o relație de colaborare cu aceste biserici, dar și cu alte biserici din țară și din străinătate (Anglia și SUA). Proiectele de colaborare sunt atât la nivel spiritual, cât și social. Venim în sprijinul familiilor care au copii cu dizabilități, dar și în sprijinul bătrânilor și al bolnavilor.

Dorim, în felul acesta, să ne implicăm în viața societății în mijlocul căreia trăim.

Creştinii Baptişti reprezintă o ramură a Reformei și sunt cunoscuți sub acest nume începând cu anul 1608. În prezent, creştinii baptişti sunt răspândiţi în peste 180 de ţări în lume. În România, prima biserică baptistă a luat fiinţă în anul 1856 în București. Bisericile baptiste de pe teritoriul ţării noastre s-au organizat în 1920 în Uniunea Bisericilor Creştine Baptiste din România şi constituie un cult religios independent de bisericile baptiste din străinătate.

Baptiştii îşi trag numele de la practica botezului adulţilor, a celor ce mărturisesc din proprie convingere credinţa în jertfa mântuitoare a lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. Cuvântul ,,baptist’’ vine din limba greacă a Noului Testament „baptizo” care înseamnă „a boteza”. În crezul și în practica Bisericii Creștine Baptiste, botezul se administrează în Numele Tatălui, al Fiului şi al Sfântului Duh, prin scufundare în apă şi este precedat de convertirea şi mărturisirea celui care crede.

Cultul Creștin Baptist din România este unul dintre cele 14 culte recunoscute de stat și funcționează în baza decretului-lege 553/44 de recunoaştere a cultului, a decretului 178/48 pentru regimul general al cultelor, a decretului 1203/50 de aprobare a statutului cultului, precum şi a prevederilor constituţionale de dată recentă.

Cultul Creştin Baptist este autonom faţă de stat şi este egal în faţa legilor cu celelalte culte din România.